0
Вход и Регистрация

Яка за деца и възрастни: как да изберете и носите

11/04/2025
samozdrav
Яка за деца и възрастни: как да изберете и носите

Яката е специална цервикална ортеза, която се използва за осигуряване на допълнителна опора на главата и шийния отдел на гръбначния стълб. Те се използват особено често при лечение на наранявания на врата, възстановяване след операция и понякога за борба с болки във врата от различен произход. Има различни видове цервикални яки. Конкретният продукт, който изберете, ще зависи от вида на нараняването или основната причина за болката във врата.

В тази статия ще говорим за предимствата на яката, как да изберем правилната ортеза, както и как да се грижим за продукта, да спим в него или да се къпем.

За какво е яката?

Продуктът трябва да осигурява добра опора за врата и главата и също така да ограничава движенията им. Обикновено носенето на яка се предписва за кратък период на възстановяване след операция и нараняване или лечение на врата и главоболие. Използването на ортеза е показано в следните случаи:

  • Камшичен удар. Най-често се диагностицира при пациенти, преживели пътнотранспортно произшествие и протича с внезапно, силно сгъване и разгъване на врата. Автомобилни инциденти, падания или други обстоятелства също водят до наранявания и необходимост от използване на яка за защита на врата и предотвратяване на по-нататъшно травмиране на нараненото място;
  • Хирургия на врата. Цервикалната яка помага за предотвратяване на нараняване след операция, като ограничава въртенето и движението на главата от едната страна на другата, напред и назад;
  • Притискане на нерв. Понякога се използват ортези за намаляване на натиска върху нервните коренчета на шийния отдел на гръбначния стълб;
  • Цервикална спондилоза. Продуктът може временно да облекчи болката, причинена от спондилоза, свързано с възрастта заболяване, което води до износване на хрущяла и ставите на шийния отдел на гръбначния стълб. Болка във врата от друг произход и/или скованост. Яката може да помогне за облекчаване на напрежението в мускулите на врата.

Яките не се използват за превантивни цели и не се предписват на хора със здрави мускули и стави на шията, тъй като при продължително носене съществува риск от развитие на усложнения под формата на отслабване на мускулния корсет на цервикалния гръбначен стълб.

Характеристики и видове яки

Цервикалните яки се предлагат в меки и твърди разновидности. Меките продукти обикновено се правят от филц, пяна или гума. Те прилягат плътно около врата и се закрепват под челюстта. Някои лекари могат да ги предписват за временно облекчаване на умерена болка във врата.

Твърдите яки обикновено са изработени от плексиглас или пластмаса. Те почти напълно обездвижват главата, ограничавайки възможно най-много възможността да я завъртите или наклоните. Обикновено твърдите яки са оборудвани с допълнителен опорен елемент за брадичката, което позволява на мускулите на врата да се отпуснат възможно най-много. Твърдите цервикални скоби често се предписват при силна болка във врата, гръбначни фрактури и наранявания.

Как да изберем правилния размер на ортопедична яка

За да изберете правилно размера на желания модел, трябва да направите две измервания с измервателна лента:

  • Обиколка на врата в най-широката точка. Моля, обърнете внимание, че не трябва да стягате врата си твърде много: лентата трябва да приляга плътно, но без да се притиска;
  • Дължината на разстоянието от ъгъла на долната челюст до средата на ключицата.

След това отворете таблицата с размери на яката, която сте избрали, и сравнете вашите параметри с гамата от размери.

Как и колко дълго трябва да носите яка?

При предписване на използването на яка, лекарят дава на пациента индивидуални указания как да използва ортезата. Има обаче няколко универсални препоръки, които всеки трябва да спазва по време на периода на използване на продукта:

  • Движете се повече. Умерената физическа активност (като ходене) ще предпази мускулите от загуба на еластичност. Напротив, заседналият начин на живот може да доведе до втвърдяване на мускулните влакна, което ще направи лечението по-малко ефективно и ще отнеме повече време;
  • Внимавайте за стойката си. Опитайте се да не се прегърбвате, дръжте гърба и главата изправени, а раменете назад;
  • Избягвайте да седите на столове и фотьойли, които са твърде ниски или твърде меки. По правило те влияят негативно на позата и създават допълнителен натиск в областта на шията;
  • Избягвайте повдигане и носене на тежки предмети. Освен това спрете за известно време да бягате и други високоинтензивни тренировки;
  • Уверете се, че яката приляга плътно, но не е прекалено стегната около врата ви. Ако продуктът не е добре закрепен, той няма да осигури достатъчна опора, което може да намали ефективността на лечението, да влоши нараняването и да причини постоянна болка. Ако яката е стегната твърде силно, съществува висок риск от проблеми с кръвообращението, затруднено дишане и дразнене и възпаление на кожата.

Продължителността на носенето зависи от конкретната диагноза и тежестта на нараняването или заболяването. Ако например човек се оплаква от умерена болка във врата, причинена от камшичен удар, препоръчително е да носите яката не повече от седмица, за да избегнете мускулни проблеми. Ако болката е силна и нараняването е сериозно, консултирайте се с Вашия лекар колко дълго трябва да носите скобата. Колкото по-сериозно е състоянието, толкова по-индивидуален подход е необходим при лечението.

Допълнителни препоръки

Ето още няколко важни препоръки, които ще ви помогнат да използвате ортопедичната яка с по-голям комфорт.

Защо новородените се нуждаят от яка?

За съжаление, някои хора се сблъскват с патологии на опорно-двигателния апарат веднага след раждането. Най-честите заболявания при кърмачетата са мускулен тортиколис и вътрематочно скъсяване на мускулите. И двете нарушения могат да доведат до доста сериозни усложнения и затова, за да се коригират деформациите, бебето се предписва да носи яка. Той спира прогресията на патологиите, помага за възстановяване на кръвоснабдяването на мозъка и облекчава патологичния стрес от мускулите и шийния отдел на гръбначния стълб. Когато се комбинира с лекарства, упражнения и физиотерапия, прогнозата обикновено е положителна.

Как да спим с ортеза за врата

  • Спете на умерено твърд матрак. Прекалено мекото легло ще лиши главата и врата от необходимата опора, което може да причини допълнителен дискомфорт. Ако подмяната на матрака не е в плановете, можете да допълните зоната за спане със специален ортопедичен матрак;
  • По време на сън главата не трябва да се хвърля назад, да се спуска твърде много във врата или да пада настрани;
  • Опитайте се да спите по гръб или настрани, избягвайте усукване по време на сън;
  • Изберете тънки възглавници, в идеалния случай ортопедични - те ще държат главата ви в неутрално положение, предотвратявайки претоварването на цервикалния гръбнак;
  • Започнете повдигането, като леко се завъртите настрани. След това спуснете краката си на пода и се оттласнете от леглото с ръце.

Как да се къпете с яка

Използването на яка прави много по-лесно вземането на вана, отколкото душ. Въпреки че не са забранени водни процедури, уверете се, че продуктът винаги остава сух. Например, ако увиете ортезата в пластмасов филм, можете надеждно да я предпазите от намокряне. Тези, които са по-свикнали да вземат душ, трябва да преминат към използване на ръчна душ слушалка по време на лечението, за да сведат до минимум движенията на главата.

Грижа за яката

Важно е да миете яката всеки ден, за да предотвратите развитието на бактерии. Лошата хигиена може да доведе до възпаление и дразнене на шията. Меките цервикални ортези могат да се перат ръчно в топла вода с неагресивни препарати за деликатно пране. Не сушете върху отоплителни уреди или на слънце: просто поставете продукта върху равна повърхност и го оставете да изсъхне естествено. Твърдите яки могат да се почистват чрез подмяна на замърсените подложки и измиване на предния и задния панел.

Яката е ефективно средство за защита и поддържане на врата. Не забравяйте, че само лекар - травматолог-ортопед - може да предпише употребата му. Същият специалист трябва да определи оптималния режим и продължителност на носене за конкретен случай. Ако следвате препоръките, терапията ще бъде бърза, ефективна и максимално комфортна.

magnifier