Стойката е нещо повече от визуален аспект на човешкото тяло. Отразява общото здраве на гръбначния стълб и цялата опорно-двигателна система. […]
Видове фрактури и възстановяване след тях

В България се регистрират хиляди случаи на фрактури годишно. И това далеч не е окончателна цифра, тъй като не всички пострадали търсят лекарска помощ. Често жертвите бъркат счупванията с натъртвания или изкълчвания, отказват да отидат в спешното отделение и научават за истинската диагноза след известно време, защото лечението не работи или костта не е зараснала правилно.
В тази статия ще разберем какви видове фрактури има, какво ги причинява, ще говорим за основните симптоми и как да окажем първа помощ на човек в случай на нараняване.
Причини и симптоми на фрактура
Има три основни причини за увреждане на костите или ставите:
- Внезапно, рязко въздействие на огромна физическа сила. Този удар може да възникне в почти всяка ситуация, най-често при падане от високо, инцидент, спортно състезание и др.
- Патологични нарушения в структурата на костите или ставите. Някои заболявания, като остеомиелит, водят до изтъняване на костната тъкан, поради което дори незначителна сила върху костта може да доведе до фрактура.
- Постоянно повтаряща се физическа активност. Води до появата на малки пукнатини в костите, които се наричат още стрес фрактури, характерни за спортисти и военнослужещи.
По този начин всяка фрактура възниква предимно поради въздействието на определена физическа сила върху костите или ставите. А здравината на костната и хрущялната тъкан пряко определя колко силен удар ще е необходим, за да се наруши нейната цялост.

Симптомите на нараняване могат да варират в зависимост от местоположението, но всички фрактури се характеризират с:
- силна болка;
- голямо подуване, което се увеличава бързо;
- визуална деформация на счупен крайник;
- появата на хематом, усещане за пулсация;
- намален обхват на движение;
- изтръпване на увредения крайник, изтръпване;
- пукащи, пукащи звуци, подобни на хрущене.
Ако човек има отворена фрактура – това е нараняване, при което част от счупената кост нарушава целостта на меките тъкани и кожата и завършва навън – появява се отворена рана.
Видове фрактури

Има няколко класификации на фрактури. Разделянето се извършва въз основа на различни характеристики, включително от гледна точка на механизма на увреждане (усукване, огъване, притискане и др.).
Първо, фрактурите могат да бъдат отворени или затворени. Както казахме по-горе, при отворена фрактура част от костта излиза навън, а при затворена фрактура меките тъкани и кожата остават непокътнати, което обаче не изключва възможността за вътрешно кървене.
Второ, фрактурите могат да бъдат пълни или непълни. При непълна фрактура костта частично запазва целостта си; пукнатината не я пресича изцяло. В случай на пълна фрактура е важно да се определи вида на изместването на костта за диагностика и по-нататъшна тактика на лечение.
И накрая, на трето място, се разграничават множество и изолирани фрактури. Изолираното увреждане предполага нарушение на целостта на една кост или става, а множественото увреждане означава две или повече.
Това не е пълен списък, но повечето от характеристиките на фрактурите не могат да бъдат определени визуално без хардуерно тестване.
Първа помощ при фрактура
Ако възникне нараняване, е необходимо да се обадите на лекари възможно най-скоро. Докато чака лекарите, жертвата трябва:
- Обездвижете наранения крайник, като използвате налични средства или транспортна шина, ако можете да я получите достатъчно бързо.
- Раната, ако има такава, трябва да се третира с антисептик и ако има силно кървене, нанесете превръзка или турникет.
- Когато се появи и расте хематом, трябва да се приложи нещо студено.
Никога не се опитвайте сами да намествате костите. И ако гръбначният стълб е счупен, е строго забранено да се опитвате да сядате, да го поставяте на крака или изобщо да го движите по какъвто и да е начин, докато не пристигне линейката.
Как да поставите шина

Шините могат да бъдат меки, твърди или анатомични. Всички те могат да бъдат направени от налични материали: твърди - листове метал, дъски, картон, линийки; меки - панделки, шалове, дрехи, възглавници и др.; анатомичен - това е здрав крайник или част от тялото, към която може да се превърже счупена ръка или крак.
Шината ще помогне за временно обездвижване на наранения крайник или част от тялото и ще помогне за предотвратяване на влошаване на ситуацията, докато чакате лекарите.
- Нанесете върху дрехите, за да сведете до минимум контакта с костите или ставите;
- Шината трябва да поддържа две здрави стави. Например глезен и коляно или лакът и рамо;
- Ако се прилага твърда или анатомична шина, трябва да направите мека подложка между нея и крайника от памук или марля, за да намалите натиска;
- Ако фиксирате ръката си, първо я огънете в лакътя;
- Закрепете шината плътно с кърпа или бинт, но се уверете, че съдовете не са притиснати и кръвообращението не е нарушено.
Ако фрактурата е отворена, трябва да спрете кървенето и да дезинфекцирате раната, преди да поставите шина.
Как да поставите турникет

Турникети са необходими при тежко кървене, с което бинтовете, марлята и памучната вата не могат да се справят. В този случай е важно да следвате няколко правила, за да спрете кървенето без вреда за здравето:
- Не нанасяйте върху гола кожа, а само върху превръзка или дрехи;
- Намотките на турникета трябва да пасват добре една върху друга;
- Ако нямате под ръка медицински турникет, използвайте колан, шал, вратовръзка, но в никакъв случай тел или обикновено въже, за да избегнете още по-голямо нараняване;
- Не прекалявайте, затегнете турникета, докато кървенето се забави, но не се опитвайте внезапно да спрете кървенето чрез силно завързване на турникета;
- През зимата животът на турникета е половин час, през лятото - 1 час. По-късно започва постепенната смърт на нервните окончания. Затова не забравяйте да запишете времето, когато турникетът е поставен;
- Турникетът трябва да се смени след един час (или половин час през зимата), а след това след 20 и след 10 минути. Проправете си път от първото приложение; Ако кръвта продължава да тече, премествайте турникета по-високо на всеки 10 минути;
- Когато кървенето спре и кожата под турникета изсветлее, превръзката може да се отстрани.
Не забравяйте да дезинфекцирате раната след поставяне на турникета.
Усложнения
Ако лечението не започне навреме, съществува висок риск от развитие на тежки усложнения. И ние не говорим само за неправилно слети кости. Например, тромбоза, гангрена, кожна некроза, съдово увреждане, парализа и дори остеомиелит.
По-късно, при липса на квалифицирана медицинска помощ, съществува висок риск от несливане на костни фрагменти и образуване на фалшиви стави, както и развитие на посттравматична артроза.
Лечение и възстановяване
Наличието на фрактура и нейните характеристики могат да бъдат определени с помощта на радиография или ЯМР. Диагнозата се извършва от ортопед-травматолог; в особено тежки случаи е необходима помощ от хирург, особено ако по-нататъшното лечение изисква операция (често срещана ситуация с фрактура на шийката на бедрената кост или, например, на гръбначния стълб).
Ако няма индикации за хирургическа интервенция, задачата на лекаря е да осигури правилното зарастване на костите, както и възстановяването и заздравяването на кръвоносните съдове и нервните окончания, доколкото е възможно.
Най-често се прилага гипсова превръзка, за да се осигури нормално заздравяване на фрактурата. В повечето случаи тя може да бъде заменена с персонализирана термопластична ортеза. Изключение правят сложните фрактури, чието заздравяване може да изисква сложни структури за остеосинтеза.

В допълнение, лекарят може да предпише лекарства за подобряване на кръвообращението, антикоагуланти, витаминни комплекси и др., Така че метаболитните процеси в организма протичат нормално и увредената кост получава всички необходими хранителни вещества за по-бързо възстановяване.
Докато носите гипс:
- осигурете почивка на увредения крайник или част от тялото;
- не вдигайте и не носете тежки предмети;
- не влизайте под гипса, за да се опитате да облекчите сърбежа.
Не забравяйте да следвате препоръките на Вашия лекар и ако загубите усещане в крайник, потърсете помощ възможно най-скоро.
Рехабилитацията е важен етап от лечението, тъй като е насочена към възстановяване на мобилността и връщане към нормален живот. Някои рехабилитационни дейности започват преди свалянето на гипса, но активната работа започва след свалянето на гипса.
Включва лечебна физкултура, физиотерапия, масажи. Всички дейности са насочени към подобряване на кръвообращението, укрепване на мускулите и увеличаване на подвижността. Всички препоръки и предписания могат да бъдат направени само от лекуващия лекар, тъй като всеки случай на пациент е индивидуален.
Тук можете да намерите всички наши ортопедични продукти: