0
Вход и Регистрация

Сколиоза и етапи на нейното развитие

08/05/2024
samozdrav
Сколиоза и етапи на нейното развитие

Основните етапи на развитие на сколиозата и тяхната кратка характеристика, профилактика на заболяването.

Етапи на развитие на сколиоза

Сколиозата е заболяване на опорно-двигателния апарат, характеризиращо се с патологична деформация на гръбначния стълб. В този случай промените засягат самите прешлени и вече не е възможно да се върнат в предишното им състояние. Можете само да се опитате да предотвратите по-нататъшното прогресиране на заболяването: купете коректор на стойката, направете физиотерапия, подложете се на масаж.

Началото на сколиозата обикновено се проявява на възраст 6-7 години, когато децата ходят на училище, натоварването на гръбначния стълб рязко се увеличава. Следващият скок на заболеваемостта се наблюдава в юношеството, което се дължи на интензивния растеж на тялото. В бъдеще деформацията на гръбначния стълб само се увеличава, изкривяването му се влошава и усукването се засилва.

Характеристики на развитието на болестта

Невъзможно е сами да диагностицирате сколиозата в първи стадий. Рентгеновата снимка показва странично отклонение на гръбначния стълб (до 10 градуса) и леко усукване. Този дефект е едва забележим, няма симптоми.

С течение на времето заболяването прогресира и преминава в сколиоза II степен, при която изкривяването достига 10-25 градуса и има забележимо усукване на гръбначния стълб и компенсаторни извивки. Човек изпитва дискомфорт, изразяващ се в болки в долната част на гърба, честа умора, затруднено дишане и главоболие.

Сколиозата от трета степен засяга здравето на цялото тяло. Изкривяването прогресира и достига 25-40 градуса, има асиметрия на раменете, изкривяване на таза и образуване на ребрена гърбица.

Сколиоза IV степен е най-тежката форма на заболяването. Характеризира се с много силно изкривяване на гръбначния стълб, има ясно изразено изкривяване на позата, деформация на таза и гръдния кош.

Днешната статистика е разочароваща: все повече и повече хора страдат от заболявания като кифоза, сколиоза и кифосколиоза.

За съжаление, хората се замислят за етапа на развитие на болестта и методите за нейното лечение, когато вече имат съществуващ проблем. Въпреки че е много по-лесно да се предотврати заболяване, отколкото да се бори със сериозно заболяване по-късно. Много ефективни са например носенето на коректор на стойката, спортуването и поддържането на хигиена на работа и почивка.

Това са нашите предложения за коректори:

magnifier