0
Вход и Регистрация

Съвети за шофьорите: как да се отървете от болките в гърба

17/03/2025
samozdrav
Съвети за шофьорите: как да се отървете от болките в гърба

Задръствания, дълги пътувания, работни пътувания - всичко това приковава водача към волана и седалката на колата за цял ден. И до вечерта получаваме не само физическа и психическа умора, но и болки в гърба, кръста, врата и дори краката. Защо и как шофирането вреди на гърба ви и как да се предпазите от неприятните последици от дългите пътувания, ще разгледаме в тази статия.

Защо ме боли гърба след шофиране?

Гърбът ни наистина „не харесва“ заседналата работа и дългите пътувания в седнало положение. Работата е там, че докато седим и, както ни се струва, отпускаме гърба, врата и долната част на гърба, огромно натоварване се натоварва върху целия гръбначен стълб. Мускулите се напрягат, прешлените и междупрешленните дискове изпитват силен натиск, настъпва компресия на нервните корени. В резултат на това получаваме болка, намалена подвижност и постоянно хрускане в гърба и раменете.

Ситуацията се утежнява от позата на водача по време на пътуване. Колкото и да е странно, дизайнът на седалките за кола е далеч от ортопедичните идеали и следователно също налива масло в огъня. Много шофьори седят „легнали“ зад волана - тази позиция е не само вредна за гърба, но може да бъде и животозастрашаваща в случай на злополука.

И накрая, много заболявания на гръбначния стълб не дават никакви признаци за доста дълго време. Ежедневните дълги пътувания обаче могат да се превърнат в отключващ фактор и да ускорят прогресията на патологиите. Резултатът е болка в целия гръб, особено във врата и кръста.

Полезни съвети за шофьорите: предотвратяване на болки в гърбаПолезни съвети за шофьорите: предотвратяване на болки в гърба

Предотвратяването на усложнения и заболявания е по-лесно, отколкото лечението им. За ефективна превенция е важно да се обърне внимание само на три аспекта: стойка, физическа активност и седалка на водача.

Правилна поза при шофиране

  • Регулирайте нивото на наклона на седалката (100–110°), така че гърбът ви да бъде в правилна позиция;
  • Уверете се, че когато педалът на съединителя и/или спирачката е напълно натиснат, краката ви са леко свити;
  • Облегалката за глава трябва да бъде поставена точно под врата и под прав ъгъл - по този начин можете да предотвратите болка във врата;
  • Между гърдите и волана трябва да има разстояние от 30–40 см - така ще осигурите на ръцете си удобно пространство за маневри;
  • Регулирайте височината на кормилото, така че дланта ви да пасва вертикално между долната част на кормилото и коленете ви.

Спазването на тези прости препоръки не само ще защити гърба ви, но и ще увеличи значително комфорта по време на пътуването.

Ортопедична надстройка на шофьорската седалка

Ортопедичната опора за гърба на шофьорската седалка не само ще поддържа гърба ви здрав, но и ще осигури допълнителен комфорт по време на шофиране. Специални ортопедични възглавници за бедрата и долната част на гърба ще помогнат за намаляване на натоварването на гръбначния стълб. А специалните ортопедични матраци и масажиращи подложки за столове не само ще поддържат гърба ви в правилна позиция, но и ще подобрят кръвообращението в гърба, врата и главата, което ще улесни концентрацията ви на пътя.

Загрейте по време на пътуването

И не говорим за набор от упражнения, а за баналното „излезте и протегнете краката си“ веднъж по време на 1-1,5 часа пътуване. Тази мярка значително ще намали риска от болка и ще помогне за възстановяване на притока на кръв в тялото, особено в краката, като по този начин ще намали риска от развитие на разширени вени.

И ако отделите време за лека физическа активност няколко пъти седмично и 10 минути ежедневни кратки упражнения сутрин, на тялото ви ще бъде още по-лесно да издържи дългите пътувания.

И накрая, ако ви предстои дълго и болезнено задръстване, възползвайте се от шанса да разтегнете мускулите на гърба: огънете се в долната част на гърба, застанете няколко пъти над стола си, наведете и завъртете главата си. Дори тази минимална физическа активност ще подобри вашето благосъстояние и ще помогне за предотвратяване на болки в гърба.

Кога да посетите лекар

Ако описаните по-горе мерки нямат ефект и болкоуспокояващите и болките в гърба са станали постоянни спътници в живота, тогава е време да потърсите помощ от специалист. Особено ако болката в гърба е придружена от главоболие, проблеми с паметта и концентрацията, проблеми със съня и т.н. Трябва да започнете с посещение при ортопед-травматолог, който ще извърши ортопедична диагностика и ще постави диагноза.

Друга причина да посетите лекар - този път флеболог - е подуване, болка и парене в краката, както и забележими, разширени сафенозни вени и „звезди“ по кожата. Това са ясни признаци на разширени вени, които, ако не се лекуват, могат да доведат до още по-неприятни и дори опасни заболявания.

За много хора колата отдавна е престанала да бъде лукс и се е превърнала в средство за придвижване. Здравето, напротив, всяка година става все по-скъпо. Погрижете се за вашия комфорт и благополучие сега, така че в бъдеще да не се налага да сменяте мястото на водача на мястото на пътника.И ако отделите време за лека физическа активност няколко пъти седмично и 10 минути ежедневни кратки упражнения сутрин, на тялото ви ще бъде още по-лесно да издържи дългите пътувания.

Ето наши предложени за по-комофртно пътуване:

magnifier