“Масажната яка” представлява нова технология за въздействие на клиничните прояви на остеохондроза на гръбначния стълб. Основният принцип на действие на ”масажната яка” е разтягане на шийния отдел на гръбначния стълб /увеличаване на междупрешленните пространства/. За сметка на напомпване с въздух, “масажнатаяка” се увеличава строго вертикално нагоре и към брадичката и тилната област, не само регулира положението на гръбначните прешлени, но и дава меко, дозирано разтягане на шийния отдел на гръбначния стълб.
Принцип на действие на “ масажната яка”:
“Масажната яка” представлява нова технология за разсейване на клиничните прояви на остеохондроза на гръбначния стълб. Основният принцип на действие на ”масажната яка” е разтягане на шийния отдел на гръбначния стълб /увеличаване на междупрешленните пространства/. За сметка на напомпване с въздух, “масажнатаяка” се увеличава строго вертикално нагоре и към брадичката и тилната област, не само регулира положението на гръбначните прешлени, но и дава меко, дозирано разтягане на шийния отдел на гръбначния стълб. В резултат на приложението на “масажната яка”: прекратява се притискането на гръбначните и сънните артерии; подобрява се лимфообращението, кръвообращението на главния и гръбначния мозък; прекратява се дразненето на гръбначномозъчните нервни коренчета; нормализира се нервно-мускулната проводимост на импулсите в централната и периферна нервна система; намалява се налягането на междупрешленните дискове. По такъв начин “масажнатаяка” отстранява различни синдроми на остеохондроза на гръбначния стълб, така че тази методика позволява да се отстранят основните причини за заболяваниятаПриложението на “ масажната яка” помага да се разсее болката, да укрепнат междупрешленните дискове, мускули, връзки; да се възстанови нормалната нервно-мускулна проводимост, чувствителността на ръцете и подвижността на гръбначния стълб; да се подобри кръвообращението на главния и гръбначния мозък; ще помогне да се премахнат психо-емоционалните нарушения, депресия и бърза уморяемост; нормализира съня.
Приложение на “масажна яка”
- Преди процедурата заемете удобно положение.
- Внимание!масажната яка се поставя на шийния отдел в седящо положение .
- Разкопчайте лепенките и разтворете пръстена на масажнатаяка. Поставете яката на шията/регулирайте положението на Яката в зависимост от дебелината на шията и залепете лепенките/. Лепенките трябва да бъдат отстрани, маркучът – отпред.
- Завийте вентила на крушата по посока на часовниковата стрелка.
- С помощта на крушата напълнете Яката с въздух до комфортно състояние.
- Внимание! Долната челюст на пациента се разполага на повърхността на яката и се повдига нагоре, а в областта на шията се забелязва леко изпъване.
- Внимание!В процеса на сеанса пациентът заема произволна поза: разрешава се да седи, да лежи, да ходи.
- В края на процедурата постепенно отвивайте вентила на крушата, бавно изпускайки въздуха от яката!
Предпазни мерки при използване на масажната яка :
- Запълването с въздух на камерата трябва да бъде внимателно и предпазливо, като трябва да сте в състояние да контролирате налягането в самата камера, както и натискът, упражняван върху областта на шията и гръбначния стълб.
- В случаите, където вие разберете, че въздуха в камерата е силно нагнетен, създава Ви дискомфорт, води до появата на виене на свят или замъглено зрение, трябва бавно и внимателно да изпуснете въздуха от камерата, като по този начин намалявате налягането в областта на врата.
- Вие трябва да следите времето за провеждане на процедурите. Интервалът от време, при който може да се постигне най-добър ефект, е 30 минути. Препоръчително е да не се пренебрегва това правило. Това време е напълно достатъчно, за да застанат шийните прешлени на точното място и да се зафиксират там, а шийните мускули да се отпуснат и да премахнат напрежението
- Първите две седмици се препоръчва процедурите да не са повече от 2 пъти дневно по 15-20 минути, със средно налягане в камерата за въздух,. Увеличаване на обхвата на процедурите се постига, като еднократно седмично времето се удължава с 5 минути
- След приключване на процедурата, яката трябва да се отстрани внимателно, без никакви резки движения, които биха намалили ефекта
- Понижаването на въздуха в камерата следва да бъде бавно и равномерно, така, че след като от камерата се премахне всичкия въздух, да се избегне световъртеж и дискомфорт. Ако се получи такъв, вземете малка почивка.
- След като процедурата приключи и вие сте свалили надуваема яка за врат, за предпочитане е в рамките на 5-10 минути да се отпуснете на дивана или леглото и да не предприемате никакво действие.
Всичко описано по-горе, са основните правила, които както виждате не са много и всички те са тривиални и лесни. Спазването на тези изисквания ще ви позволи да получите максимално удоволствие и ефект от използването на това устройство.
“Масажната яка” може да се прилага при :
• Остеохондроза на шийния отдел на гръбначния стълб.
• Радикулопатии вследствие на остеохондроза на шийния отдел/шиен радикулит/.
• Травми на гръбначния стълб.
• Деформираща спондилоза.2
• Спондилолистеза І и ІІ степен.
• Миозит на мускулите на шията.
• Избирателно отлагане на мазнини под брадичката.
• Нарушение на стойката.
• Шийно лумбаго/хронични болки/.
• Цервикокраниалгия /синдром на гръбначната артерия,шийна мигрена.
• Кардиален и кардиопатичен синдром/болки в областта на сърцето или зад гръдната кост/
• Синдром на раменна периартроза и периартрит.
• Синдром рамо-китка.
• Синдром на епикондилоза на рамото/невро-дистрофични нарушения в рамото и /или лакътната става.
• Радикуломиелоисхемия на шийното удебеление на гръбначния мозък.
• Синдром на компресия/притискане/ на гръбначния мозък.
ВЪПРОСИ
Въпрос: За какво е необходима “масажна яка”?
Отговор: ”масажна яка”- това е нова технология за въздействие при травми на гръбначния стълб чрез микроразтягане на шийния отдел на гръбначния стълб с увеличаване на междупрешленните пространства. ”масажната яка” спомага да се премахне болката, да укрепнат междупрешлените дискове, мускули, връзки; да се възстанови нормалната чувствителност на ръцете, и активните движения на гръбначния стълб; да се подобри кръвообращението на главния и гръбначния мозък; способства нормализирането на паметта, слуха, зрението.
Въпрос: Защо гръбначният стълб се нарича “ключ към здравето”?
Отговор: Навярно много от вас поне веднъж в живота са имали болки в гръбначния стълб. При заболявания на гръбначния стълб често се наблюдава нарушение на стойката, лош сън заради болки в шията, ставите, световъртеж, отслабване на паметта, зрението, неврози. Всички трябва да знаят за важното влияние на всеки гръбначен прешлен за работата на главния, гръбначния мозък и вътрешните органи. Затова гръбначният стълб се нарича “ключ към здравето”.
Въпрос: Какво е остеохондроза и защо е така опасна?
Отговор: Проблемът остеохондроза на гръбначния стълб в днешно време е много актуален в целия свят. С всяка година броят на пациентите с остеохондроза се увеличава, прояви на това заболяване все по често се намират даже у подрастващи във възрастта 12-15 години. По данни на Световната здравна организация до 85% от населението страда от остеохондроза, от тях 10% стават инвалиди. Основни причини за остеохондроза се явяват: травми, неблагоприятна наследственост, излишно тегло, нарушения в обмяната на веществата, хиподинамия /ниска двигателна активност/. Остеохондрозата на гръбначния стълб е заболяване, при което настъпват дистрофични изменения на междупрешленните дискове с последващи поражения на прешлените, междупрешленните стави и връзки.
Въпрос:Причини и фактори, водещи към възникване на остеохондроза на гръбначния стълб?
Отговор: Като правило измененията в междупрешленните дискове възникват след 35-40 години. Но те могат да се появят и в по-ранна възраст, особено при наличие на травми, инфекциозни поражения, нарушения в обмяната на веществата. Причини за остеохондроза могат да бъдат наследствено предразположение и слабост на опорно-двигателния апарат, на хрущялните структури.
Един от основните фактори, водещи към възникване и развитие на остеохондроза е обездвиженият начин на живот, дълго пребиваване на тялото във физиологично неудобна поза: многочасово седене прегънат пред компютъра, зад волана на автомобила, пред машини и т.н. В това положение кръвоснабдяването и доставянето на хранителни вещества на тъканите, намиращи се в съседство на гръбначния стълб, телата на прешлените и междупрешленните дискове е почти 30 пъти по-лошо, отколкото при рационален двигателен режим.
Остеохондроза може да се развие и от прекомерно натоварване на гръбначния стълб у хора, занимаващи се с тежка физическа работа, така също и у спортисти.
Въпрос:Разкажете в кой стадий на остеохондроза на гръбначния стълб може да се провеждат процедури с “ масажна яка”.
Отговор: Остеохондрозата започва с появата на вътрешни пукнатини на фиброзния пръстен, които се появяват вследствие на нарушено хранене на междупрешленните дискове и неправилно натоварване на гръбначния стълб. Това е първия стадий на остеохондрозата.
С началото на втория стадий на остеохондрозата болката постоянно напомня за себе си, настъпва по-нататъшно разрушение на фиброзния пръстен, нарушава се фиксацията на прешлените помежду им, появява се патологична подвижност на гръбначния стълб; междупрешленните пространства намаляват, което води към дразнене и притискане на нервно-съдовите окончания.В резултат болката се усилва и може да придобие постоянен характер.
В третия стадий на остеохондрозата настъпва разкъсване на фиброзния пръстен.
Образуваните разкъсвания .се издават напред, а след това изпада част от диска и възниква херния на междупрешленния диск. Издаването на херния на диска може да стане на различни страни.
Четвъртият,заключителен стадий, се характеризира с болезнени уплътнения и изместване на прешлените, образуване на патологични костни разраствания. Четвъртият стадий довежда организма до истинско бедствие: намалява двигателната активност, тъй като движенията в засегнатия отдел на гръбначния стълб причиняват остра болка. Често в четвъртия стадий на заболяването настъпва инвалидност. Всички четири стадия са характерни за остеохондроза на всеки отдел на гръбначния стълб-шиен, гръден или поясен. И колкото по-рано вземете мерки и започнете да прилагате “Лечебата яка”, толкова по-бързо ще усетите резултатите.
Въпрос: Защо при болки в шията е необходимо да се възстановят междупрешленните дискове?
Отговор: Междупрешления диск предпазва прешлените от постоянни травми и осигурява подвижността на гръбначния стълб.
Във вертикално положение гръбначният стълб носи голямо натоварване, дисковете се намират под постоянен натиск. От 20 години междупрешленните дискове вече започват да губят гъвкавостта, еластичността, на повърхността им се появяват пукнатини, може да стане издаване на диска /протрузия/ или даже херния на диска. Връзката между прешлените се нарушава и гръбначният стълб губи своята гъвкавост, подвижност. Намалява междупрешленното пространство.Образуват се костни разраствания /остеофити/, съкращават се паравертебралните мускули. Всичко това води до дразнене, притискане и възпаление на нервните коренчета /радикулит/, спазъм на съдовете /нарушение на лимфообращението, артериалното и венозно кръвообращение на гръбначния стълб/, вследствие на което възникват поражения на централната и периферна нервна система.
При патологични изменения в шийния отдел настъпва спазъм на гръбначната артерия, което води до нарушение в кръвообращението на главния мозък. При остеохондроза на шийния отдел, когато се дразнят нервни влакна към мозъка връхлита поток от болкови импулси. Затова ни мъчат главоболие, слабост, повишена уморяемост, нарушение на съня, шум в ушите, изтръпване на пръстите на ръцете, слабост на китките на ръцете, болки в лопатките, раменете, в сърдечната област, влошаване на слуха, зрението, повишение на артериалното налягане, нарушение в координацията на движенията, световъртеж и даже припадане /синкопален синдром/-това са неврологичните прояви на остеохондроза на шийния отдел на гръбначния стълб.
Въпрос: Какво да предприемем при скованост в гръбначния стълб?
Отговор: Съществуват немалко методи за въздействие на остеохондрозата на гръбначния стълб, обаче най-ефективен се явява внимателно разтягане на гръбначния стълб с “масажна яка”, който спомага ЗА възстановява междупрешленните дискове и възвръща доброто самочувствие. Практиката потвърждава високата масажна ефективност на яката. В своите благодарствени писма пациентите съобщават, че “масажната яка” дава превъзходни резултати: движенията в гръбначния стълб стават свободни
Въпрос: Какъв е принципът на действие на “масажната яка”?
Отговор: Масажната яка представлява нов начин за въздействие при прояви на остеохондроза на гръбначния стълб.
Основен принцип на действие на “масажната яка” е микроразтягане на шийния отдел на гръбначния стълб/увеличение на междупрешленните пространства/. За сметка на напомпване с въздух “масажната яка” регулира положението на прешлените. ”масажната яка” много акуратно, дозирано извършва меко микроразтягане на шийния отдел на гръбначния стълб и възтановява нормалното разстояние между прешлените на шийния отдел на гръбначния стълб за сметка на напомпване с въздух.
Въпрос: Какви противопоказания има приложението на “масажната яка”?
Отговор:
1. Злокачествени тумори на гръбначния стълб, гръбначния и/или главния мозък /препоръчва се да се консултирате с лекар-онколог/.
2. Остри възпалителни заболявания на гръбначния мозък и неговите обвивки, инфекциозни процеси в гръбначния стълб /арахноидит, туберкулозен спондилит, остеомиелит/.
Въпрос: От каква възраст може да се прилага “масажнатаяка” при деца?
Отговор: Прилагайте “масажна яка” на деца над 7 години. Вашето дете прекрасно ще запомня учебния материал, ще изчезне бързата уморяемост от уроците, ще има отлична памет и зрение, ще изчезне страхът от лоши оценки. Вашето дете ще забрави за главоболието; то ще има красива стойка. Доброто здраве на детето ще повиши успехите в ученето. Използвайте масажнатаяка от цялото семейство: и възрастни, и деца от училищна възраст. На децата е необходимо ежедневно да помагате за възстановяване на здравето с масажнатаяка в продължение на 5 до 30 минути дневно.
Въпрос: Помага ли “масажната яка” на шофьорите?
Отговор: Портативната масажна яка заменя личния масажист и лекар по мануална терапия, лесно се събира в джоба на чанта, има малко тегло. Яката е удобна за ползване в домашни условия, безопасна и надеждна. Яката е проста за експлоатация. Масажната яка дава много жизнена енергия! След приложение на масажнатаяка настъпва отлично кръвоснабдяване на главния мозък, затова яката възстановява паметта, нормализира съня и зрението. Движенията в гръбначния стълб и раменните стави стават свободни и безболезнени.
Условия за съхранение:
За предпазване от изсъхване, деформация и загуба на еластичност съхранявайте при температура 10о-20о С при относителна влажност не по-малко от 65%, в защитени от светлина места. Препоръчва се да се съхранява в затворени полиетиленови пакети, предварително разединявайки маркуча от яката. Срок на експлоатация – 5 години при спазване на изискванията на настоящата инструкция.