Основната функция на ортезатаили бандажа е да фиксира една или друга част от тялото. При леки наранявания и за профилактика […]
Наранявания на шийните прешлени
Шийният отдел на гръбначния стълб е най-подвижен, така че вероятността от нараняване там е висока. При цервикална остеохондроза, т.е. когато тонусът на мускулите на врата е нарушен, дори леки наранявания причиняват забележим дискомфорт.
Най-често човек получава нараняване на шийния отдел на гръбначния стълб по време на:
- Пътнотранспортни произшествия (48%)
- Падане (16%)
- Спортни дейности (10%)
Най-честите травми на шийните прешлени
Навяхване
Лигаментите са нишки от съединителна тъкан, състояща се от колаген и еластични влакна. Навяхванията обикновено се появяват при резки движения, когато амплитудата надвишава нормалната: падане, внезапно усукване на врата, прекомерно натоварване.
Симптоми на изкълчване:
- болка в задната част на врата, която се влошава при движение
- главоболие
- спазми в горната част на рамото
- възпалено гърло, изтръпване в задната част на главата
- изтръпване на ръцете (с този симптом трябва незабавно да се консултирате с лекар)
- обща слабост
"Камшичен удар"
Най-често срещаният тип нараняване на шията. Най-често се получава при автомобилни катастрофи при внезапно и силно огъване и след това разгъване на шийните прешлени. При такъв удар човек често губи съзнание. Камшичният удар може да бъде причинен и от неуспешно гмуркане или спортна дейност. В резултат на това ставите или дисковете се увреждат, което може да причини компресия на корените на гръбначния мозък.
Симптоми на камшичен удар:
- болка, слабост, изтръпване, изтръпване на ръцете
- скованост на движенията
- световъртеж
- нарушения на съня
Ако страдате от камшична травма, определено трябва да се консултирате с лекар. Бъдете внимателни, понякога симптомите се появяват няколко дни след нараняването.
Възстановяване след нараняване на шийните прешлени
За бързо възстановяване след нараняване е важно да се обърне внимание на останалата част от шийния отдел на гръбначния стълб.
Движете врата си внимателно. Движенията трябва да са плавни и внимателни, без резки сътресения.
Спете правилно. Изберете ортопедична възглавница и матрак, за да намалите напрежението върху врата си по време на сън.
Използвайте допълнителна поддръжка. В случай на нараняване използвайте яка. Намалява натоварването на мускулно-лигаментната система и стабилизира шийния отдел на гръбначния стълб.
При получаване на травма, не забравяйте да се консултирате с лекар. Само той може надеждно да определи дали имате нужда от допълнителен преглед, рентген и ЯМР.
Това са нашите преложение за възгланица и яка: