0
Вход и Регистрация

Компресионен трикотаж: Съвети за пътуване

22/04/2024
samozdrav
Компресионен трикотаж: Съвети за пътуване

Пътниците на самолет, пътуващи без компресионни чорапи, са 12 пъти по-склонни да развият дълбока венозна тромбоза в долната част на крака, отколкото тези, които носят компресионни чорапи. Учени от Обединеното кралство и Италия анализираха резултатите от 9 проучвания, в които участваха 2500 пътници.

Всяко проучване включва група пътници, които носят компресионни чорапи с дължина до коляното, и контролна група от тези, които не носят продукта. От 1237 пътници, носещи компресивни чорапи, само 2 са развили дълбока венозна тромбоза. В контролната група тромбоза е възникнала при 46 от 1245 пътници. Всички участници в проучването бяха посъветвани да се движат повече, да пият вода и да избягват солени храни по време на полета.

Съавторът на изследването, професор Hsiu-Fang Hsieh каза: „Хората за първи път започнаха да мислят за риска от венозна тромбоза през 1940 г., когато по време на въздушна атака повече от 20 души загинаха от белодробна емболия, след като седяха неподвижни в убежище за въздушна атака. До 1954 г. , учените не осъзнават, че има връзка между дългите въздушни полети и дълбоката венозна тромбоза на краката. В днешно време много хора летят на дълги разстояния, така че проблемът за предотвратяване на тромбоза е особено актуален.

Според професора компресионните чорапи съществуват още преди нашата ера: има доказателства, че древните египтяни са носили специални стегнати панталони, които са упражнявали по-голям натиск върху глезените, отколкото върху коленете.

Компресионният трикотаж е лесен за използване и няма странични ефекти. Трябва да помним, че в допълнение към носенето на чорапи, трябва да избягвате дехидратация в самолета и не забравяйте да се движите.

Какво може да се посъветва при продължителна принудителна неподвижност?

Първо, опитайте се да намалите тази неподвижност. След като седнете на самолетна седалка, свалете обувките си. Движението на стъпалото и активирането на мускулите на подбедрицата спомагат за ускоряване на венозния отток. Не забравяйте да правите търкаляния от петата до петите всеки час в продължение на поне 5 минути.

Второ, пийте повече.

При липса на влага вискозитетът на кръвта се увеличава. Еритроцитите (червените кръвни клетки), оформени като монети, имат лошия навик да се слепват. В случай на заболяване на вените (например разширени вени), утайката може да предизвика процеса на образуване на тромби и тромбоемболия

Трето, използвайте компресионен или превантивен (поддържащ) трикотаж (чорапи, чорапи или чорапогащи). За превантивни цели по време на дълги полети най-предпочитани са продуктите от 1-ви клас на компресия (18-21 mmHg).

Ако сте били диагностицирани с разширени вени на краката, помислете за използването на трикотаж с по-висок клас на компресия (2-ри и по-висок), но в този случай ще ви е необходима предварителна консултация с флеболог.

Ниското атмосферно налягане в кабината на самолета (около 600 mmHg) в комбинация с продължително физическо бездействие (повече от 3 часа подред) създават благоприятни условия за образуване на тромби. Това се дължи, от една страна, на повишаване на вискозитета на кръвта (намаляване на нейните реологични свойства или течливост), а от друга страна, на активиране на коагулационната система. Въпреки това, такова усложнение като тромбоемболия е доста рядко. Каква е причината? И кой е по-застрашен от образуване на кръвни съсиреци: пасивно седнали пътници или пилоти, които изпитват силен психо-емоционален стрес (смята се, че в рутинен режим пилотът може да извърши до 20 операции в минута)?

Наблюденията показват, че пътниците на дълги полети имат риск от тромбоза от приблизително 0,84%, а пилотите имат риск от приблизително 2,65%. Тоест рискът от кръвни съсиреци за пилотите е три пъти по-висок, отколкото за пътниците.

Причината за тези разлики може да е, че пилотите периодично изпитват силен психически стрес (или стрес), което само по себе си повишава вискозитета на кръвта и нейната готовност за съсирване. За щастие, в допълнение към системата за коагулация на кръвта в човешкото тяло има и мощна система, която предотвратява образуването на тромби. Това е така наречената антикоагулантна система. Взаимодействието на тези системи една с друга осигурява на човек вътрешна хомеостаза (или стабилност). Активирането на някоя от горните кръвни системи незабавно води до повишаване на активността на компонентите на другата. По този начин, след началото на образуването на тромби във въздушните пътници, започват процесите на тромболиза (резорбция на кръвни съсиреци).

Изследванията показват, че най-малко опасни за хората са кръвните съсиреци, които се образуват във вените на мускулите на краката. Значително по-голяма заплаха идва от кръвни съсиреци, локализирани в дълбоките вени. Именно те имат по-голяма склонност към растеж и по-често се откъсват, предприемайки много опасни за хората пътувания, причинявайки тромбоемболия.

И въпреки че тромбоемболизмът по време на полети е доста рядко явление (да не говорим за такова ужасно усложнение като PE (белодробна емболия)), изглежда доста разумно да се вземат превантивни мерки, включително носенето на превантивни (или компресионни) трикотажи.

Тук можете да прочетете повече за класовете компресия

Тук можете да прочетете за грижата за компресионния трикотаж

Тук можете да разгледате нашите продукти

magnifier