Основната функция на ортезатаили бандажа е да фиксира една или друга част от тялото. При леки наранявания и за профилактика […]
Колан за бременни жени: защо се предписва?
Колана се предписва на бременни за облекчаване на гърба, гръбначния стълб, таза, субективно облекчаване на корема, предотвратяване на спонтанен аборт, преждевременно раждане и др.
По време на бременност на много жени се препоръчват от лекарите да използват медицински колан. Колана за бременни жени е специален вид медицински продукт, който обикновено се изработва под формата на корсет със специална форма или широк колан.
Колана е необходим за поддържане на растящия корем, допринася за по-здравословна бременност, намалява натоварването на гърба и намалява болката. С помощта на колана се намалява натоварването на гръбначния стълб по време на ходене или стоене за дълги периоди от време, така че бременната жена е по-малко уморена и по-малко вероятно да страда от болки в кръста. В допълнение, поддържащия колан намалява натиска на плода върху тазовите кости и вътрешните органи.
По този начин колана ви позволява да поддържате доста активен начин на живот дори в по-късни етапи: работа, разходка на чист въздух, посещение на обществени места. А носенето на колана осигурява повече защита срещу стрии, които се появяват при бременни жени.
Моля, имайте предвид, че носенето на колана се предписва от лекар, като се вземат предвид особеностите на хода на бременността и периода на бременност, в който трябва да започнете да го използвате. При определянето на този период трябва да се вземат предвид цял набор от фактори. По правило носенето на колан се препоръчва от около 4-5 месец на бременността: по това време стомахът вече е доста разширен, натоварването върху долната част на гърба и върху тялото като цяло се увеличава. Освен това до около 20-та седмица много лекари не препоръчват носенето на ортопедична превръзка, освен ако няма конкретни медицински показания за това.
Лекарят може да предпише колана по-рано, ако жената има:
• слаби коремни мускули;
• имаше хирургични интервенции в репродуктивната система;
• близнаци или голям плод;
• е диагностицирана заплаха от спонтанен аборт;
• флебюризъм;
• остеохондроза;
• силна болка в кръста.
Режимът на носене на колана също се определя от лекаря, наблюдаващ бременността, и този режим трябва да се спазва. Не можете да носите колана 24/7; трябва да го носите през нощта и през деня. Освен това през деня трябва да сваляте колана на всеки 2-3 часа и да почивате от него за около 30-40 минути.
През последните седмици на бременността колана започва да се носи възможно най-рядко - от 38-та седмица тялото на бъдещата майка започва активно да се подготвя за раждането на детето. Коремът постепенно се спуска, така че допълнителната опора може да бъде вредна. В тази връзка колана трябва да се носи само по време на тренировка, например преди извършване на каквато и да е работа у дома или преди дълги разходки. Но тези нюанси също трябва да бъдат обсъдени с наблюдаващия лекар.
Това е нашето предложение за колан за бременни: