0
Вход и Регистрация

Как да изберем бастун?

07/05/2024
samozdrav
Как да изберем бастун?

В тази статия ще научите как да изберете правилния бастун – какво да търсите, какви характеристики на бастуна са важни за възрастните хора.

Бастунът е опорна конструкция, едно от основните средства за рехабилитация, предназначено да улеснява движението, да подпомага контрола на координацията и баланса при отслабени, наранени и възрастни хора. Правилно подбраният бастун осигурява равномерно разпределение на натоварването върху тялото на потребителя и стабилност при ходене, което има благоприятен ефект върху цялата мускулно-скелетна система.

Основни параметри при избора на бастун:

  ♦ Дължина на бастуна;

  ♦ Тегло на бастуна;

  ♦ Цел;

При покупка на бастун се вземат предвид физиологичните характеристики на пациента (височина, съществуващо заболяване или нараняване и др.), Ефективно ще служи като опора, ще създаде допълнителен комфорт и ще даде усещане за увереност при движение.

Определяне на размера на бастуна

Правилната дължина на бастуна носи облекчение на потребителя и е основният определящ фактор при избора на бастун. Предлагаме два начина за определяне на размера на бастуна, можете да изберете най-удобния вариант за себе си. За да определите необходимата ви дължина, трябва:

Метод 1:

1. Решете какви обувки ще носите с бастун и ги обуйте.

2. Застанете прави на равна повърхност, отпуснете раменете си и спуснете ръката си свободно (не сгъвайте и не изпъвайте ръката си прекалено; напрежението не трябва да се усеща в лакътя).

3. Измерете разстоянието от пода до изпъкналата кост на китката (от страната на малкия пръст) на спуснатата ръка. По-добре е някой да ви помогне с измерването, тъй като при самоизмерване има риск да направите грешка (дори и да е 1-2 сантиметра).

4. Полученото разстояние в сантиметри е необходимата дължина (или височина) на вашия бъдещ бастун.

Има и друг начин за определяне на правилната дължина на бастуна. В този случай извършваме измерването, както следва:

Метод 2:

1. Носете обичайните си обувки.

2. Застанете прави, спуснете ръцете си и леко сгънете лакътя (около 15 градуса).

3. Измерете разстоянието от пода до вътрешната страна на дланта си или още по-добре използвайте помощта на някой близък, за да не сгрешите в измерването.

4. Тази дължина е равна на необходимата височина на бастуна.

5. Дръжката на бастуна трябва да е на нивото на сгъвката на китката ви.

С други думи, когато стоите с бастун и се подпирате на него, ръката ви в лакътната става трябва да е свита под ъгъл от 15 градуса спрямо дръжката на бастуна.

Прекалено дългият бастун води до изкривяване на тялото (гръбначният стълб се огъва в обратна посока на бастуна), ръката в лакътната става е свита и стърчи настрани, рамото е постоянно повдигнато нагоре и изпитва допълнителен стрес .

Късият бастун принуждава потребителя да се навежда напред, поддържащото рамо е по-ниско от другото и гръбнакът се извива към бастуна. Човек изпитва допълнителен стрес и натиск върху ставите на ръката, нервните окончания в ръката и китката. Притискането на нервните окончания може да доведе до нежелани последствия, развитие на артрит или синдром на карпалния тунел.

Ако планирате да носите обувки с различни височини на подметката, тогава купете бастун с телескопичен дизайн, с възможност за регулиране на дължината.

Тегло на бастуна

Теглото на бастуна с един крак варира средно от 200 до 500 грама, а бастуните с 3 и 4 крака варират от 1 до 1,2 кг. Пациентът сам определя въз основа на усещанията си какво тегло на бастуна е оптимално за него. Лекият бастун може да изглежда ненадежден за някои и да създаде усещане за нестабилност. Твърде тежък - може ненужно да претовари поддържащата ръка, което ще доведе до бързо преумора и умора. Когато избирате между дървен и алуминиев бастун, имайте предвид, че бастунът от алуминиева сплав тежи по-малко.

Предназначение на бастуна

Като се има предвид състоянието на пациента (особено в напреднала възраст), колко дълго ще ходи и колко често ще използва бастуна, моделът на бастуна трябва да бъде избран съответно. Ако човек планира да използва бастун постоянно, тогава класическият вариант е доста подходящ за ежедневна употреба - стандартен дървен или алуминиев бастун, оборудван с устройство против приплъзване. 3- или 4-кракият бастун, осигуряващ голяма опорна площ и отлична стабилност, е необходим за физически отслабени, трудно проходими хора. Бастун с вградено столче – за пациенти, които се уморяват лесно. Ако човек планира да пътува много, тогава сгъваем бастун, който лесно може да се побере в чантата, би бил идеален.

Дръжката на бастуна

При ежедневна употреба на бастун и постоянен контакт на дръжката с дланта на потребителя, формата на копчето или дръжката е от основно значение. За да се предотврати контактът да причинява дискомфорт, дръжката трябва да е анатомично оформена, предназначена за използване с всяка ръка. За по-възрастните хора е подходяща най-често срещаната "Т-образна" дръжка; за отслабени пациенти и с артрит на горните крайници се препоръчва бастун с "лебедова шия", можете да се облегнете на него с две ръце. След това дебелината на дръжката се счита за правилно избрана, когато при хващане пръстите не докосват дланта.

_______________________________________

Съвет в коя ръка трябва да държите бастуна?

Трябва да държите бастуна с ръката си от страната, където се намира здравият ви крак (например, ако нараните левия си крак, дръжте бастуна в десния си и обратно).

Ако имате нужда от бастун за по-добър баланс, тогава го използвайте в недоминиращата си ръка, за да извършвате различни действия с доминиращата си ръка (ако сте десничар, дръжте бастуна в дясната си ръка, ако сте левичар, тогава в отляво).

_______________________________________

Изберете поддръжката, която отговаря на всички ваши изисквания. На първо място, вие като потребител трябва да се чувствате комфортно.

Това са нашите предложения от бастуни:

magnifier